Vánoční dárky jinak: Ručně vyrobené dárky, které potěší blízké i přírodu

Vánoce pomalu klepou na dveře a vy stále uvažujete, čím obdarovat své blízké? Ne nadarmo se říká, že ručně vyrobené dárky udělají dvojnásobnou radost. A co takhle darovat dárek nejen osobní a užitečný, ale i šetrný k přírodě? Dáme vám pár tipů na snadnou přípravu ručně vyrobených dárků a také tipy na jejich zabalení, které potěší blízké, peněženku i přírodu. 

Zalando Lounge je prémiový online outlet plný inspirace, módy a interiérových doplňků. Denně nové nabídky a slevy až 75 %*!

obaly na dárky

Eko dárky - začněme obalem!

Co dům dal - tuto frázi rádi používáme při spontánním kouzlení v kuchyni. Napadlo vás ale, že se můžeme doma porozhlédnou také po nádobách na vlastnoručně vyrobené  a eko dárky? Takové obaly prodlouží život samotnému obalu, který by jinak skončil v koši, ale také vás ušetří návštěv supermarketů a zbytečného utrácení.

Co můžeme použít jako obal pro ručně vyrobené dárky nebo pro samotné okrasné balení?

 

Skleněné nádoby a nádobky mohou posloužit jako pevné obaly pro některé z ručně vyrobených dárků, jako například marmelády, svíčky nebo oleje. Můžete recyklovat prázdné skleničky od vyhořelých svíček, marmelád a olejů, stejně jako kvalitní obaly od vypotřebovaných krémů nebo mentolových bonbónů. Horkou lázní odstraníte jak zbylý obsah, tak také případnou etiketu. 

Co se týče samotného papíru na balení dárků, všechny z nás už jistě potkala situace, kdy jsme nemohli sehnat ten pravý - ať už z důvodu vyprodání nebo nevhodných vzorů. Nicméně nezoufejte, máme řešení! Zkuste využít voskový papír nebo papír na pečení, stejně tak může posloužit čistá papírová taška,ale i noviny.

Tip: Dalším, letos velice oblíbeným, způsobem balení dárků je balení do látky. Pro tento způsob se letos rozhodly také luxusní módní domy a značky, které využívají starých nezužitkovaných látek pro balení produktů zákazníkům. Pokud máte doma přebytečné kusy pěkných látek, můžete ručně vyrobené dárky zabalit také do látky.

Že se vám to zdá až moc obyčejné? Tento papír je možné také dále využít a navíc krásně dozdobit. Přírodní i barevné stužky, větvičky, eukalyptus nebo sušené květiny udělají dárek o to více zajímavým.

balení dárků

A teď pojďme na vyrobené dárky samotné!

Ručně vyrobený tymiánový olej

 

Na co je dobrý tymiánový olej a jak jej vyrobit? Tymián je bylinou, pro kterou najdete využití jak v kuchyni, tak v péči o zdraví. Je jak chutnou bylinou, která oživí vaše jídlo, tak má i antibakteriální a antivirové účinky, stejně jako příznivý vliv na pokožku a namožené svaly. Tymián navíc také dokáže zatočit s nervozitou a náladovostí.

Jak olej připravit?

Umyjeme asi půl šálku čerstvých nebo polosušených bylin a osušíme je čistou látkou. Zpracujeme tymián hmoždířem, tak se uvolní přírodní oleje této bylinky. Drcený tymián vložíme do hrnce a nalijeme na něj nosný olej - například olivový, ale může posloužit také mandlový. Tuto směs mícháme na středním plameni dokud se nevytvoří jemné bublinky, následně odstavíme a necháme směs vychladnout. Směs nalijeme do skleněné uzavíratelné nádoby (i s tymiánem) a před používáním skladujeme pár dní na chladném místě.

Tip: Podobnou přípravou můžete vyrobit například také chilli olej, který potěší milovníky ostřejších chutí, stejně jaké oleje z jiných bylin.

domácí olej

Jaký ručně vyrobený a eko dárek by mohl potěšit maminku nebo kamarádku? 

Přírodní balzám na rty

 

Jak balzám na rty vyrobit? Je to velmi snadné. Potřebujete:

  • Kousek včelího nebo kandelilového vosku
  • Tuhé oleje - bambucké máslo nebo kokosový olej
  • Tekuté oleje (podle obliby můžete použít olivový, mandlový, meruňkový...)
  • Pár kapek vitamínu E pro výživu a proti žluknutí

Všechny ingredience smícháme v teplém stavu. Vosk rozehřejeme ve vodní lázni a přidáme rozpuštěné bambucké máslo nebo kokosový olej. Přimícháme tekuté oleje a vitamín E. Tuto směs nalijeme do malého kelímku nebo malého obalu od mentolových bonbónů. 

 

Domácí růžová voda na pleť

 Růžová voda je známá pro svou krásnou vůni a blahodárné regenerační účinky na pleť. Zároveň je vhodná pro zralou pleť, proto by mohla posloužit jako vhodný dárek pro naše maminky a babičky. Obvykle se v obchodech špatně shání, a přitom je její příprava opravdu snadná! Pro přípravu růžové vody potřebujeme:

  • organické růže bez chemického hnojení (7-10 růží)
  • destilovanou vodu
  • skleničku na uzavření

Růžové lístky opláchneme a vložíme je do hrnce. Zalijeme je takovým množstvím destilované vody, aby tak akorát pokryla lístky v hrnci. Více vody by mohlo vodu zbytečně naředit. Směs v hrnci zahřejeme středním plamenem a jemně mícháme do té doby, než lístky neztratí svou barvu, případně než jsou jemně růžové. Na povrchu by se měla začít tvořit mastná mapa z přírodních růžových olejů. Stáhněte plamen a vodu opatrně přecedíme do skleničky přes jemné plátno. Tak oddělíme vyvařené lístky od hotové růžové vody. Uzavřeme a necháme vychladnout

balzám na rty

Ručně vyrobené dárky pro mlsné jazýčky 

Jak vyrobit čokoládu se speciální příchutí?

 

Čokolád je všude mnoho, taková po domácku vyrobená čokoláda jistě potěší nejeden mlsný jazýček. A co teprve čokoláda se speciální příchutí. Příprava je snadná a chuťové i ozdobné kreativitě se meze nekladou. Potřebujete: 

  • 250 g cukru / možné použít také třtinový cukr
  • 120 g kakaa
  • 200 g ztuženého 100% tuku 

Tip: Cukr a kakao můžete libovolně kombinovat podle preferencí. Je možné také přidat pár kapek kvalitního rumu, sušené mléko (smetanu) či esence dle chuti. 

Nebojte se také použít rozdrcené ořechy, sušené ovoce, karamel, mořskou sůl, chilli nebo na ozdobu jedlé sušené kvítky. Pokud nemáte formu, teplou čokoládovou hmotu nalijte na plech s pečícím papírem a nechte v lednici ztuhnout.  Pokud chcete jiný tvar čokolády, využijte jako formu například malý čajový talířek nebo formu na led. Čokoládu můžete darovat v celku, rozlámat na kusy a zabalit do voskového sáčku nebo pytlíku, případně můžete darovat jako čokoládové bonbóny z formy na led. 

domácí čokoláda

Eko dárky pro praktické jedince - konec igelitovým sáčkům!

Ručně vyrobený dárek v podobě plátěných nákupních pytlíků na ovoce a zeleninu

 

Ovoce a zeleninu nakupuje většina z nás. I když kolikrát není nutné balit jednotlivé kusy ovoce a zeleniny do mikrotenových sáčků, někteří to preferují převážně z hygienických důvodů. Co by tedy mohla být varianta šetrnější k přírodě, která nás ušetří také od závalu igelitových tašek?

Látkové pytlíčky, například v setu s plátěnou taškou! Pokud jste zruční v šití, postačí nakoupit jemné plátno nebo průsvitnou látku, která je vhodná také k praní a ušít pár látkových pytlíčků. Pytlíky mohou být v různých velikostech a obsahovat také šňůrku na stažení.  Je to praktický dárek, který poslouží při nakupování opakovaně, dosova až do roztrhání. Tyto pytlíčky například s vlastnoručně ušitou a ozdobenou látkovou taškou na celý nákup budou pěkným setem pro ještě příjemnější nakupování potravin. 

pytlíky na zeleninu

Zalando Lounge - prémiový online outlet plný inspirací, módy a interiérových doplňků. Objevte slevy až 75 %*, a to denně!