Jste zvědaví, jak se slaví Vánoce v dalších koutech Evropy? Nalaďte se na vánoční atmosféru naším článkem, ve kterém vám prozradíme ty nejkouzelnější české zvyky a také tradice dalších evropských zemí!
Letošní Vánoce budou ve znamení domácí pohody více než obvykle. Poslední měsíce trávíme čím dál tím více času doma, pečujeme o rodinu a soustředíme se na jiné věci, než bývalo zvykem. Kouzlo Vánoc během svátků je však něco, co by mělo zůstat stejné, stejně jako dodržování vánočních tradic. A jaké vánoční zvyky dodržují rodiny z jiných evropských států?
🇨🇿 Tradice v Česku🇵🇱 Tradice v Polsku🇮🇹 Tradice v Itálii🇩🇪 Tradice v Německu🇪🇸Tradice ve Španělsku🇫🇷 Tradice ve Francii
Jsou zvyky a tradice, které jsou zřejmě pro mnoho států podobné. Jedním z nich je darování dárků pod vánočním stromečkem. Nakupujete dárky měsíce dopředu nebo jste jedni z těch, kteří nakupují dárky na poslední chvíli? Pokud nakupujete na poslední chvíli, nebojte se, rozhodně v tom nejste sami a ani takové dárky neztrácí na hodnotě!
Tip: Uvažovali jste nad domácí výrobou dárků? Je to nejen pěkná kreativní aktivita v domácím prostředí, ale také způsob, jak darovat něco osobitého a navíc v mnoha případech také šetrného k přírodě. Potěšit můžete po domácku vyrobenou a dochucenou čokoládou, balenou ve voskovém papíře; krémem nebo peelingem z přírodních ingrediencí ve skleněném obalu; hrubou pletenou šálou z vlny nebo také ručně zdobeným nádobím.
České tradice zřejmě známe všichni stejné, avšak se jejich dodržování může mezi rodinami lišit tak, jako recept na bramborový salát. Jedna rodina preferuje pouze krájení jablka, druhá rodina pouští lodičky ze skořápek a sleduje Pelíšky, zatím co třetí rodina lije olovo. Jaké jsou kromě cukroví a stromečku další nejoblíbenější české zvyky a tradice ve většině rodin a jakými tradicemi můžeme obohatit rodiny jiných evropských států?
Jednou z oblíbených a krásných tradic je darování jmelí. Jmelí patří samo o sobě mezi vánoční dekorace, navíc má ale zvláštní a tradiční kouzlo. Darovaná větvička jmelí ochrání rodinu obdarovaného před nemoci a přinese jim štěstí v následujícím roce. Jmelí by se mělo zavěsit, aby tak přineslo štěstí každému, kdo pod ním projde. Navíc políbení pod zavěšenou větvičkou jmelí přinese pevnou lásku po celý další rok.
Samotná štědrovečerní večeře má také své tradice. Jednou z nich je prostření štědrovečerního stolu pro jednoho člena navíc, a to pro nečekanou návštěvu, či člověka, který by případně trávil Vánoce o samotě.
Během večeře by také nikdo neměl vstávat od stolu, a to to doby, než všichni nedovečeří. V opačném případě by to mohlo znamenat, že se tento člověk nezúčastní štědrovečerní večeře v příštím roce.
Zajímá vás, jaké jsou vánoční tradice v dalších evropských státech? Podívejte se na nejznámější vánoční tradice v Itálii, Francii, Polsku, Německu nebo Španělsku!
Věděli jste, že jednou z polských tradic je také prostření štědrovečerní tabule o jedno místo navíc? Co může být pro nás ale neznámou tradicí, je seno uložené pod ubrusem. Seno je symbolem Ježíšovy první postele, která byla ve stodole. Z toho důvodu jej dávají v Polsku lidé před vánoční večeři pod ubrus. Seno je symbolem skromnosti, ale má také přinést hojnost domácnosti.
Zatímco vánoční stromeček je velmi rozšířenou tradicí, věděli jste, že Betlém je stoprocentně italský? Umění vytvářet sošky představující narození Páně, které se zrodilo v roce 1200, a to díky sv. Františkovi. Betlém se rozšířil do Toskánska a Neapolského království a postupně se rozšiřoval také o prvky každodenního života. Neapol se stále může chlubit těmi nejlepšími mistry betlémů, jejichž obchody můžete nalézt na slavné ulici Via San Gregorio Armeno. V průběhu 19. století se tradice betlémů rozšířila po celé zemi a dostala se tak do dnešní podoby.
Zatímco by si někdo mohl myslet, že Štědrý den - den, kdy Němci slaví Vánoce - doprovází bohatá večeře, není tomu úplně tak. Původní německá tradice je jednodušší, než by vás napadlo. Jak to? Štědrý den je stresujícím dnem, kdy celá rodina má plné ruce práce se zdobením vánočních stromků, přípravou dárků a ještě mnohem více. Proto se německé rodiny rozhodly, že pojmou v tento den hostinu velmi jednoduše - v podobě bramborového salátu s klobásou. Místo toho však následuje velká večeře o den později, když se také sejde celá rodina, aby si pochutnala na nechvalně známé Weihnachtsgans - vánoční huse.
Jednou z nejdůležitějších španělských tradic je pojídání novoročních hroznů, také známé jako Uvas de la Suerte. Tradice, která sahá až do roku 1890, spočívá v konzumaci 12 hroznů o půlnoci z 31. prosince (Silvestr) na 1. ledna, a to během 12 úderů zvonu, který hlásá, že nastal nový rok. Každé hrozno musí být konzumováno společně s každým tahem, což je rituál, kterým mnohé rodiny přivolávají štěstí do nového roku, který právě začíná.
Jak by asi vypadaly Vánoce ve Francii bez vynikajícího francouzského jídla? Vánoční dezert s názvem „la bûche“ je dezert, který uzavírá celou štědrovečerní hostinu. Původně to byl piškotový dort pokrytý kávou, čokoládou a máslovým krémem Grand Marnier. Vše se spojí do tvaru nám známého jako "roláda", která se postará o to, abyste si vychutnali všechny chutě hezky pospolu. Výroba tohoto dezertu je také oblíbenou tradicí kuchařů a ještě oblíbenější tradicí labužníků!
Lounge by Zalando je prémiový nákupní klub plný inspirace, módy a interiérových doplňků. Denně nové nabídky a slevy až 75 %*!